Rząd Włoch wydał zgodę na sporządzenie projektu budowy mostu, który połączy Sycylię z Półwyspem Apenińskim. Będzie to najdłuższy na świecie most wiszącym na jednym przęśle.
To najnowsza próba włoskich władz, aby sporządzić projekt mostu w Mesynie. Kilka prób podejmowano już na przestrzeni lat, ale plany zostały później porzucone z powodu obaw o koszty, szkody dla środowiska, bezpieczeństwo lub potencjalną ingerencję mafii.
BBC informuje, że projektantom udało się zapewnić, że most, który ma powstać na jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów Morza Śródziemnego – będzie w stanie wytrzymać trzęsienia ziemi.
Premier Giorgia Meloni przyznała, że sporządzenie projektu nie będzie łatwe. W środę powiedziała, że traktuje budowę mostu jako „inwestycję w teraźniejszość i przyszłość Włoch”.
„Lubimy trudne wyzwania, kiedy mają sens” – powiedziała Meloni.
Most nad Cieśniną Mesyńską powinien mieć długość 3,3 km i będzie się rozciągał między dwiema 400-metrowymi wieżami, z dwoma torami kolejowymi pośrodku i trzema pasami ruchu po obu stronach. Włosi mają nadzieję, że most zostanie zaklasyfikowany jako wydatek wojskowy, aby wliczał się do celu NATO, jakim jest przeznaczanie 5% PKB na obronność.
Minister transportu Matteo Salvini, lider prawicowej partii Liga i sojusznik Meloni w rządzie powiedział, że celem jest ukończenie mostu w latach 2032-2033. Twierdził również, że most stworzy 120 000 miejsc pracy rocznie i przyczyni się do wzrostu gospodarczego regionu. Regiony Sycylii i Kalabrii należą do najbiedniejszych w Europie.
Projekt będzie jednak nadal wymagał zatwierdzenia przez włoski Trybunał Obrachunkowy oraz agencje ochrony środowiska, zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Mieszkańcy po obu stronach cieśniny, których nieruchomości mogą zostać wywłaszczone, również będą musieli zabrać głos i będą mogli zakwestionować decyzję. Oznacza to, że budowa mostu może zostać opóźniona lub całkowicie wstrzymana.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.